ingen

Vådlakering begynder før malekabinen: Få kravene på plads fra starten

ANNONCE

En flot overflade kan se enkel ud, når emnet står færdigt. Bag resultatet ligger der imidlertid flere valg, som helst skal træffes længe før den første lak bliver påført.

Hvilket materiale er emnet fremstillet af? Skal det stå indenfor eller udenfor? Skal overfladen være mat, blank eller have en bestemt struktur? Er der gevind, kontaktflader eller samlinger, som ikke må få maling? Og hvor meget mekanisk eller klimamæssig belastning skal den færdige overflade kunne tåle?

Den slags spørgsmål er ikke detaljer, der først bør dukke op, når produktionen er færdig. De er en del af selve specifikationen.

Vådlakering kan anvendes på mange forskellige materialer og giver stor frihed i valg af farve og finish. Men netop fleksibiliteten betyder, at et godt resultat begynder med en præcis beskrivelse af, hvad emnet skal kunne bagefter. Malerflex beskriver eksempelvis vådlakering af både stål, aluminium, plast og træ samt løsninger med forskellige overflader og finish.

Se på emnets funktion før farvekoden

Farven er naturligt nok noget af det første, mange lægger mærke til. I en professionel produktion er den dog kun én del af kravspecifikationen.

Et kabinet til elektronik stiller andre krav end et stykke butiksinventar. Et metalemne, der skal bruges i et fugtigt eller korrosivt miljø, har andre behov end en indvendig træplade. Og et plastemne kan kræve en anden forbehandling end metal, før malingen får den ønskede vedhæftning.

Malerflex beskriver eksempelvis, at nye plastopgaver afprøves og testes, fordi forskellige plasttyper kan stille forskellige krav til forbehandling og primer. Virksomheden arbejder desuden med slibning og spartling, blandt andet på 3D-printede emner.

Før en overfladebehandling bestilles, er det derfor nyttigt at have svar på blandt andet:

  • hvilket grundmateriale emnet består af
  • hvor emnet skal anvendes
  • om det udsættes for fugt, slid eller andre påvirkninger
  • hvilken glans, struktur og farve der ønskes
  • hvilke områder der eventuelt skal afdækkes
  • om der er særlige tolerancer eller funktionelle flader.

Jo tidligere oplysningerne er kendt, desto lettere bliver det at vælge en behandling, der passer til den faktiske anvendelse.

Vådlakering kan være interessant, når emnet sætter begrænsninger

Der findes ikke én overfladebehandling, der er optimal til alle opgaver.

Ved vådlakering påføres maling eller lak med sprøjteudstyr, og metoden kan blandt andet være relevant på emner, der ikke tåler de høje temperaturer, som anvendes ved pulverlakering. Malerflex nævner eksempelvis visse plast- og kompositmaterialer samt opgaver, hvor der er behov for særlige farver, spartling eller omfattende afdækning.

Det gør metodevalget til mere end et spørgsmål om udseende.

Hvis en komponent indeholder materialer eller konstruktioner, som begrænser den temperatur, emnet kan udsættes for, bør overfladebehandlingen tænkes ind allerede under konstruktionen. Det samme gælder, hvis flere materialer indgår i samme produkt.

En designer eller konstruktør kan eksempelvis have valgt en bestemt plastdel ud fra styrke, vægt og formbarhed. Først senere opdages det, at den ønskede overflade kræver særlig klargøring. Hvis lakeringsleverandøren involveres tidligere, kan den type konflikter ofte identificeres, før serien er produceret.

På metalemner kan fokus være et andet. Her kan korrosionsbeskyttelse, finish og krav til afdækning være afgørende, mens maskin- og apparatdele desuden kan have kontaktflader, gevind eller montageområder, som skal holdes fri for lak.

Det er små områder på tegningen, men de kan have stor betydning ved den efterfølgende montage.

En prøve kan være billigere end en rettelse af hele serien

Når der arbejdes med et nyt materiale, en ny farve eller en usædvanlig overflade, kan et prøveemne være en enkel måde at få afklaret forventningerne.

Farveangivelser fortæller eksempelvis ikke altid hele historien. Den oplevede overflade afhænger også af glansgrad, struktur, underlag og den måde, lyset rammer emnet på. Et fysisk prøveemne kan derfor give både kunde, konstruktør og lakerer et fælles referencepunkt.

Det gælder også den tekniske side.

Passer afdækningen? Er overfladen som forventet? Fungerer komponenterne stadig efter behandlingen? Og ser det færdige emne ud, som man forestillede sig på baggrund af tegningen eller farvekoden?

Malerflex har ifølge virksomhedens egne oplysninger både våd- og pulverlakering samt sliberi og klargøring i huset og arbejder med emner til blandt andet metal-, bygge/anlægs- og trævarebranchen. Produktionen i Albertslund omfatter tre vådlakeringsanlæg.

For den virksomhed, der bestiller behandlingen, er den vigtigste pointe imidlertid ikke antallet af anlæg. Det er at få overfladebehandlingen ind som en reel del af produktet.

En lakering skal passe til materialet, anvendelsen og det ønskede udtryk. Den skal samtidig fungere sammen med resten af konstruktionen, så den færdige komponent kan monteres og bruges efter hensigten.

Derfor er den bedste bestilling sjældent blot: “Denne skal være sort.”

En bedre specifikation fortæller også, hvad emnet er lavet af, hvor det skal bruges, hvilken belastning det møder, hvilke områder der ikke må behandles, og hvordan den færdige overflade skal opleves. Når de oplysninger følger emnet fra starten, bliver vådlakering ikke et kosmetisk sidste trin. Det bliver en gennemtænkt del af den færdige løsning.